“10. Boğaziçi Movie Festivali”nin başvuruları 23 Eylül’de sona erecek

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, festivalin ulusal ve uluslararası movie yarışmalarıyla endüstri bölümü olan Bosphorus Movie Lab’e başvurular devam ediyor.

Türk ve dünya sinemasından seçkin örneklerin gösterimleri, ustalık sınıfları ve söyleşileriyle seyircilerini ağırlayacak olan festivalde, ulusal ve uluslararası yarışmaların yanı sıra Bosphorus Movie Lab kapsamında yer alan Pitching Platformu ve Work in Progress kategorileri başvuruları, 23 Eylül’de sona erecek.

“Ulusal Uzun Metraj Movie Yarışması”nda büyük ödül olarak “En İyi Movie”e verilen Altın Yunus’un yanı sıra jüri değerlendirmelerinin ardından “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kurgu” dalında ödüller sahiplerini bulacak.

Kategori ödülleri dışında Ulusal Yarışma’da Akli Movie tarafından para ödülüyle desteklenen “En İyi İlk Movie Ödülü” ile “FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü” ve Movie Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından para ödülüyle desteklenen “FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü” verilecek.

Bu yıl ilk kez “Ulusal Belgesel Yarışması” düzenleniyor

Festivalde bu yıl ilk kez Ulusal Belgesel Yarışması da gerçekleştirilecek.

Süre sınırı olmaksızın tüm belgesel filmlerle “En İyi Ulusal Belgesel Movie” ve “Jüri Özel” ödüllerinin dağıtılacağı “Ulusal Belgesel Yarışması”na başvuru yapılabilecek.

Festivalin endüstriye yönelik etkinlikleri ve proje geliştirme bölümü olan, TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Movie Lab’e yapım ya da fikir aşamasındaki kurmaca movie projeleri katılabilecek.

Pitching Platformu’nda yer alacak bir projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, bir projeye de Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

Work in Progress kapsamında yer alacak projeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü ve CGV Mars Dağıtım Ödülü için sunumlarını gerçekleştirecek.

Kısa Movie Büyük Ödülü Ahmet Uluçay anısına verilecek

Competition kapsamında düzenlenen bir diğer yarışma olan Kısa Movie Yarışmasının başvuruları da devam ediyor.

“Ulusal Kısa Movie” ve “Uluslararası Kısa Movie” olmak üzere iki farklı yarışma kategorisinde “En İyi Movie” ödüllerinin verileceği yarışmaya süresi 20 dakikayı aşmayan deneysel, animasyon ve kurmaca filmlerle başvuru yapılabilir.

Festivalin kısa yarışma bölümünde yer alan tüm filmler Ahmet Uluçay Büyük Ödülü için de aday olacak. Festivalin ulusal kısa movie yarışmasında yer alan filmlerden bir tanesi de İstanbul Medya Akademisi tarafından para ödülüyle desteklenen Genç Yetenek Ödülü’nün sahibi olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteği ve TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ile gerçekleştirilen festivalde çalışmak isteyenler için de gönüllü başvuruları başladı.

Festivalin çeşitli alanlarında çalışmak isteyen gönüllülerin, 18 yaşını doldurmuş olması, competition tarihlerinde İstanbul’da bulunması ve vaktini festivale ayırmaya gönüllü olması yeterli görülecek.

Etkinliğe ilişkin güncel haberlere “www.bogazicifilmfestivali.com” ve festivalin resmi sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilecek.Anadolu Ajansı net sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.